Батик клас в родината на батик
През този ден потънах в създаването на красив шал с моите азиатски талисмани: рибки Кои. Те са символ на:
– просперитет и благополучие в цяла Азия.
– упоритост и решителност, защото легендата за Кои разказва за риби, които плуват срещу течението и се превръщат в дракони.
– дълголетие и издръжливост, защото Кои рибкте са известни с дългия си живот.
Имах много истории с Кои по време на престоя си в Азия, така че нямаше по-подходящ символ за мен, който да ми напомня за собствената ми смелост да замина.
Аз и моята домакиня Ал Туба имахме клас с мастъра в галерия Soendari. За нея практическата работа с батик беше чужда и сама се убеди в сложността на техниката. Като всеки новобранец допускаше грешки, но тук аз влязох в ролята на помощник, давайки ценни съвети и напомняйки й, че всеки дефект може да стане ефект.
Животът е неспирно движение
Нещо, което Мастъра ни каза е, че техниката символизира посланието да не спираме да се движим, което е и символ на живота. Свързва се с това, че за да направиш контурите на рисунките прецизно и линиите да бъдат симетрично дебели, дланта не трябва да спира да се движи. Това определено пък кореспондира и с моята философия за живот: движение на тялото и на ума през различни страни, култури, гледни точки, ученето на нови неща – държа се във форма и не позволявам да зацикля нито в живота, нито в убежденията си.
По-късно през деня получих огромен комплимент от Мастъра по батик. Той отбеляза, че духът и свободата, с която създавам батик отговаря на неговия дългогодишен опит. Аз със сигурност съм далеч от това ниво, но поздравленията са за моя мастър в България, Славка Георгиева и клуба „Батик“ в Търговище. Явно е, че тя е пренесла всчики принципи на древното изкуство.
По време на почивката, аз Ал Туба и малката Барара разгледахме музея до ателието, който показва различни периоди от историята на страната и острова. А Барара толкова се наслаждаваше на правенето на батик, че поиска още един. Тази техника винаги докосва най-малките по необикновен начин.
Модната индустрия за батик
Дрехи, изрисувани с батик, са традиционното облекло на индонезийците. Те се гордеят с него и го носят в ежедневието си. И не си представяйте увехтели дрехи от преди баба ви. Батик модата си е сериозна индустрия в цяла Югоизточна Азия, не спира да се развива и има съвременни кройки и мотиви. Някои от тях са били част от колекциите на именити дизайнери като Жан-Пол Готие, Армани, Валентино и други.
Символизмът в батик мотивите
Техниката обаче не е само за създаване на красиви шарки върху плат, но и за вграждане на духовни и философски послания в дизайните. Мотивите са буквално хиляди. Има ги различни по региони, такива, свързани с ритуали или духовни вярвания, идващи от религии и т.н. Предвид богатото наследство на Индонезия, в батик има вплетени индуистки символи, геометрични форми от исляма, флорални шарки от европейския колониализъм и дори дракони от китайската култура.
Ето и накои от най-популярните символи в мотивите:
Truntum – символ на любов между родители и деца, между брачни партньори. Обикновено се облича за сватбени церемонии. Свързва се и с кармата.
Parang – мощ и сила, запазени за кралското семейство.
Kawung – един от най-старите мотиви, символизира чистота и справедливост.
Геометрични и негеометрични модели като Banji ( късмет) и негеометрични модели: мотиви като Semen (плодородие и растеж) и Lung-Lungan (природата и животните).
Признание от ЮНЕСКО
Батикът е вписан в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството през 2009 г. Това признание се дължи на културното значение на Батик, сложната изработка и дълбоките символични значения, вградени в неговите модели и техники.