Обиколка из Маланг
Първи свободен ден в Маланг и тръгвам на обиколка из града. Маланг е разположен в Източна Ява, Индонезия. Името не е нашумяло като Бали, но всъщност има доста туристи тук. Маланг е известен с по-хладния си климат в сравнение с много други части на Индонезия, благодарение на по-високата си надморска височина. Градът е заобиколен от планини и зелени пейзажи.
Индонезия е била колония на Холандия 350 години. Така че архитектурата на града отразява този исторически период. Но дори холандските архитекти въплъщават островната култура в сградите или джамиите. Но може би най-популярното нещо в Маланг е планинският туризмът. Става дума за изкачване и нощуване в планината Бромо или качване до неактивния вулкан Иджен. Природата на Маланг може още да предложи красиви водопади като Кобан Рондо.
Маланг и околните райони са известни с кафе плантациите си. Регионът произвежда висококачествени кафеени зърна и посетителите могат да се насладят на обиколки на кафе плантациите и дегустации.
Първо влизане в джамия
През първия си ден като турист се фокусирах върху градската част и смело пресичах пред коли и мотори по най-оживените улици на града. Първата ми спирка бе централната джамия Агунг Джами, една от най-красивите сгради, която съм виждала. Това е една от най-старите джамии в Маланг. Архитектурата е уникално съчетание на явански, холандски колониален и арабски стил.
Това е първата джамия, в която влязох, но по-късно посетих много други и смело твърдя, че в Индонезия джамиите са архитектурни шедьоври. Агунг Джами има явански многоетажен покрив. Конструкцията е поддържана от сложно издълбани дървени стълбове, известни като „saka guru.“ Покривът е магнетичен, затова вратът ме заболя да го зяпам. Вътре в джамията има красиви детайлни резби и арабска калиграфия. Най-често са изписани стихове от Корана. Отвътре и отвън джамията е украсена с геометрични шарки и цветни мотиви, типични за ислямското изкуство. Централният купол на джамията е още една забележителност, с красиви витражи и сложни дизайни.
Това го има само в джамиите на Ява
Джами Маланг има уникален гонг, известен като Бедуг. Бедуг е традиционен барабан, използван само в яванските джамии за призив към молитва. Преди появата на високоговорителите, по този начин са обявявали часовете за молене. Бедугът обикновено е направен от голям, издълбан дънер и е покрит с кожа от крава или бивол. Той е окачен хоризонтално и се свири с подплатена бухалка.
Из улиците на Маланг
В близост до Централната джамията е Катедралата Ижен. Тя е пример за неоготическа архитектура и служи като важен религиозен център за католическата общност в града.
След това се разходих из площада на града Alun-Alun Malang. От там се отправих към Kayutangan Heritage. Тази зона е била основен търговски център по време на холандската колониална ера и много от сградите са запазили оригиналния си архитектурен стил.
След това завих към Alun-Alun Tugu. Площадът се намира пред Кметството на Маланг и е известен с паметник Тугу, построен в чест на независимостта на Индонезия. Монументът е заобиколен от лотосово езерце.
Пъстрите селища
Посетих Kampung Warna-Warni Jodipan и Kampung Biru Arema или в превод пъстрия и синия квартал.
Изненадах се да науча, че трансформацията на Джодипан от бедняшки квартал в туристическа атракция е дело на група студенти като част от проект за обществото. Оттогава това е популярно място за снимки в социалните мрежи.
А съседният квартал носи името Арема на местния футболен клуб, който има силна фен база в района. Синият цвят е символичен за клуба. Боядисването на къщите в сини нюанси е начин жителите да покаже подкрепа за своя отбор.
Дрямка в храма Eng An Kiong
Едно от най-любимите ми места е храмът Eng An Kiong, китайски храм, посветен на поклонението на будистки, даоистки и конфуциански божества. Храмът Eng An Kiong е основан в началото на 19-ти век, което го прави един от най-старите китайски храмове в Източна Ява. Неговото създаване е свързано с пристигането на китайски имигранти, които се заселили в Маланг.
Красивата и пъстра архитектура отразява традиционната китайска естетика и религиозна символика. Атмосферата е храм за душата. Медитативна музика звучи, но приглушено от далечина. Носи се аромат от горящи пръчици с тамян с билкови есенции на сандалово дърво. Цитрусовите аромати на плодовете пред олтарите добавят естествената сладост във въздуха.
Рибки Кои – моят личен талисман
Рибките Кои са важна част от традиционни китайски храмове и градини. В цяла Азия те са символ на късмет и просперитет. Вярва се, че носят положителна енергия и благополучие на тези, които ги отглеждат или посещават места, където живеят.
Те са символ на упоритост и решителност, защото легендата за Кои разказва за риби, които плуват срещу течението и се превръщат в дракони. Символизират още дълголетие и издръжливост, защото Кои рибкте са известни с дългия си живот.
Сред тази атмосфера, която стимулираше покой и хармония през всички сетива, се отпуснах на пейка. Загледах се в рибите Кои и просто потънах в сладка дрямка.